Sok féle dologról írtam már az elmúlt hónapokban. Visszanézve a korábbi bejegyzéseket, talán úgy tűnhet, "ez a nő utálja a technológiát". Ez persze egyáltalán nem így van. Nagyon is kedvelem. Sőt! Ráadásul a rengeteg praktikus lehetőség mellett, amelyet az internet kínál a mindennapokban - például a netes vásárlás, információ szerzés, újság olvasás, stb. felsorolni is nehéz lenne - még egy nagyon fontos lehetőséget ad számomra és az egész családunk számára: a kapcsolattartás lehetőségét az otthoniakkal-, a családdal-, a barátokkal. Azt gondolom, ez hatalmas dolog.
A technikai oldalához azonban - sajnos - egyáltalán nem értek. Fogalmam sincs hogyan kell összerakni egy számítógépet, vagy hogyan kell megírni egy programot-, egy alkalmazást (App-et)... Azt gondolom azonban, ha valaminek eljött már az ideje a gyerekeim életében - a digitális technológiával kapcsolatban - akkor az mindenképpen a technológia technikai oldalával való ismerkedés, hogy legalább némi fogalmuk legyen arról, hogyan működik ez az egész. Nem is csak a dolog technikai része miatt tartom ezt fontosnak, hanem azért is, hogy tudják: az egésznek a háttérben emberek és persze üzleti érdekek állnak; szeretném ha ezt megismerve, eltudnák majd helyezni az értékrendjükben a technológiát / a digitalis világot, annak értékeivel és veszélyeivel együtt.
Az "ismerkedés" közben pedig akár még az is kiderülhet, hogy valamelyikőjüket nagyon érdekli a "Computer Science".
Photo: bloomu.edu |
Néhány példa az ajánlottak közül:
- A 10-14 éves korosztály: Tynker,
- a 8 évesek már próbálkozhatnak a Scratch-csel,
- a 10-11 év körülieknek ajánlják az Alice-t,
- középiskolásoknak ajánlják a CodeHS nevű oldalt és még lehetne sorolni őket.
Bevallom, én még nem próbáltam ezeket az oldalakat, egyenlőre csupán gyűjtöm az infókat. Aztán megnézegetve a lehetőségeket igyekszem kedvet csinálni a gyerekeimnek, hogy inkább ezzel foglalkozzanak, ahelyett, hogy játékok felett görnyedjenek, vagy a közösségi oldalakon lógjanak naphosszat... Ez a terv, aztán meglátjuk mekkora lesz az érdeklődés.
Photo: www.play-i.com |
Van itt még egy - a napokban bejelentett újdonság - amit érdemesnek tartok megemlíteni, és amit kisebb gyerekeknek szánnak. Ők: Bo és Yana. Szerintem nagy ötlet! A két kisebb gyerekem oda van értük, pedig idősebbek, mint a kitalálók által megcélzott 4-5 éves korosztály... Ennek ellenére erősen foglalkoztat a gondolat, hogy én is beszerezzem őket.
Az ötlet egyébként azért tetszik különösen, mert a programozást valamiféle kézzel fogható módon szeretnék megszerettetni a gyerekekkel, még hozzá ezzel a két kedves robottal: Bo-val és Yana-val.
Íme a bemutatkozó film: https://www.play-i.com/#intro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése