2013. október 31., csütörtök

A sokat emlegetett - amerikai gyermekorvosok által adott - média használati tanácsok

Már annyit emlegettem az itteni gyermekorvosokat a media használattal kapcsolatos ajánlásaik kapcsán... Gondoltam utána nézek, valójában mik is ezek az ajánlások, amelyek sokak szerint teljesen életszerűtlenek... hogy ez valóban így van-e mindenki döntse el maga. Amit én mondanék róluk: sok lemondást, tudatosságot és nagy odafigyelést kíván a szülőktől... Semmiképpen nem egyszerű az biztos. De azért vannak benne hasznos ötletek. Szerintem.

Íme:


- Gondoljuk végig és tervezzük meg a családban a média (TV, PC, tablet, okostelefon) használatot. Ennek során ne csak a mennyiséget vegyük figyelembe, hanem a minőséget is és arra is figyeljünk, hogy hol történik ezeknek az eszközöknek a használata otthonunkban. A szabályokat közösen állítsuk fel, úgy hogy azzal lehetőleg mindenki egyetértsen és írjuk is le azokat. Ezt egyébként érdemes ki is függeszteni egy jól látható helyre a lakásban.
- Minden képernyőt tartsunk távol a gyerekszobáktól, valamint nyilvánítsuk "média mentes"-nek az étkezéseket, a lefekvés idejét és erre az időre minden eszközt tegyünk el. Éjszakára pedig tegyük egy kijelölt helyre/töltőre valamennyi mobil eszközt.
-  A túl sok média használattal már bizonyítottan összefüggésbe hozták az elhízást, az alváshiányt, iskolai problémákat, az agressziót és más viselkedési zavarokat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy korlátozzuk a képernyő előtt eltöltött időt napi maximum 1-2 órára.
- Két évesnél fiatalabb gyermekek esetében, a képernyő előtt eltöltött idő helyett, részesítsük előnyben a szabad játékot és a valódi emberi kapcsolatokat. Azzal, hogy lehetőséget biztosítunk a kreativitás kialakulására, a probléma megoldó képesség fejlődésére, a finom motoros mozgásokra és a valódi érzékelésre-, tapasztalásra; az agy fejlődését segítjük elő, amely különösen fontos a korai években és sokkal értékesebb gyermekünk fejlődése szempontjából, mint a különböző képernyős eszközökön eltöltött (passzív) idő.
- Szülőként vállaljunk aktív szerepet gyermekeink tudatos média használatának kialakításában, nézzünk együtt különböző tartalmakat és beszéljük meg mit gondolunk róla.
- Keressünk olyan média tartalmakat, amelyek hasznosak és értékeket közvetítenek, mint például az együttérzés, mások elfogadása-, megértése. Olyan programokat válasszunk, amely példa lehet a gyermekünk számára a másokkal történő kapcsolatok kialakításban.
- Legyünk szigorúak és következetesek, hogy gyermekünk csak a számára (életkorának) megfelelő tartalmakat nézze.
- Az internet hatalmas lehetőség a tanulásra, de ezzel egyidejűleg jelen van a veszélye annak is, hogy a világhálón bajba kerül-, vagy számára nem megfelelő tartalmakat talál. Tartsuk a számítógépet/laptopot/tabletet otthonunk olyan részén, ahol mi is jelen vagyunk, így ellenőrizhetjük mit csinál gyerekünk a neten és persze, hogy mennyit időt tölt el vele.
- Beszélgessünk arról, hogy az interneten bárhova "megy", annak nyoma marad, ez az ún. "digital footprint", így érdemes elkerülni az olyan ténykedéseket a cyber térben, amiről nem szeretné, hogy nyoma maradjon.
- Szülőként ismerjük meg a közösségi médiát, a Facebook-ot, a Twitter-t, az Instagram-ot, stb. Ne engedjük meg, hogy 13 évesnél fiatalabb gyermekünk regisztráljon ezeken az oldalakon.
- Beszélgessünk sokat! Beszélgessünk a megfelelő viselkedés (digital citizenship) fontosságáról az online térben. Beszéljük meg, hogy milyen adatok azok amiket semmiképpen nem szabad megadni a neten (ezek elsősorban személyes adatok: telefonszám, lakcím, egyéb személyes azonosítók, pontos tartózkodási hely, stb.). Beszéljünk arról, hogy milyen súlyos következményei lehetnek az online zaklatásnak (cyberbully). Ha gyermekünk kerül célpontjává ilyesminek nagyon fontos, hogy azonnal reagáljunk, lépjünk kapcsolatba a többi szülővel és ha szükséges az iskolával. Figyeljünk gyermekünkre és reagáljunk/segítsünk gyorsan, ha azt tapasztaljuk, hogy gond van, ha online bántalmazták és szüntessük be a jelenlétet az érintett közösségi oldalon.
- Győződjünk meg róla, hogy gyermekünk tudatában van annak, hogy nem helyes és nem bölcs dolog sexting üzenetek küldése (szexuális tartalmú képek, szövegek), vagy azok fogadása, és ebben az esetben nem számít az sem, hogy azokat ismerőstől, vagy ismeretlentől kapja, vagy küldi.
- Ha bizonytalanok vagyunk az általunk felállított szabályokban-, azok ellenőrzésében-, hatékonyságában-, kérjünk segítséget más, a témában járatos ismerősöktől, esetleg szakembertől.
Forrás: www.healthychildren.org

ui. Miután ezt a bejegyzést kitettem, azt követően néhány nappal szereztem tudomást, hogy az AAP (az amerikai gyermekorvosok szakmai szervezete megjelentette a Kamaszok és gyermekek média használatára vonatkozó ajánlásait 2013-ra vonatkozóan. Bár alapjaiban új szempontokat nem tartalmaz az ajánlás a korábban kiadotthoz képest, azt gondoltam mégis becsatolom ide, hátha valakit érdekel. Ide kattintva meg lehet nézne a legfrissebb ajánlásokat.
Frissítve: 2013. november 2.

2013. október 30., szerda

ÚJ és MEGLEPŐ felmérési eredmények a 0-8 éves gyerekek média használatáról

Megint régen írtam. De közben rengeteget olvastam ám! :-) Igaz, nem a könyvemet, sokkal inkább cikkeket. A cikkek alapján, az elmúlt napokban az a benyomásom alakult ki, mintha a szakemberek (orvosok, pszichológusok) nagy hirtelen, "tömegesen" elkezdték volna kongatni a "vészharangot" és egyre többen igyekeznek óvatosságra inteni a szülőket a képernyős eszközök használatával kapcsolatban. Ezt a benyomásomat erősítette meg egy két napja napvilágot látott új tanulmány, amely a 0-8 éves korosztály média használatát vizsgálta, összehasonlítva a felmérések adatait egy 2 évvel korábban - szintén ebben a témában - készült felmérés adataival. Az elmúlt 2 évben történt változás drámai mértékű. Érdemes átnézni az adatokat összefoglaló alábbi képet.

Source: Common Sense Media
A felmérésben 1.463 szülőt kérdeztek meg és azt találták, hogy a 2 évesnél fiatalabb gyermekek 38%-a használ okostelefont, vagy táblagépet; míg 2 évvel korábban ez az arány csak 10% volt. Ez a szám pedig megdöbbentően magas, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy az Amerikai Gyermekorvosok Szövetsége azt ajánlja a szülőknek, hogy 2 éves korig egyáltalán ne használjanak/nézzenek a kicsik semmilyen képernyőt. Ennek az ajánlásnak pedig az oka, hogy egyértelműen bizonyított néhány potenciális veszély a korai képernyő használatból adódóan, viszont egyenlőre semmilyen bizonyítékunk/ismeretünk nincs arról, hogy ilyen fiatal korban bármit is tanulna a gyermek az ilyen eszközök használata során. Plusz, arról sincs egyenlőre semmilyen biztos tudás, hogy milyen hosszútávú hatásokkal kell majd számolni ezeknek az eszközöknek a használata miatt.
A felmérés azt is megmutatta, hogy a táblagépek száma ötszörösére nőtt azokban a családokban, ahol van/vannak 0-8 éves korú gyermekek. (Míg 2011-ben a családok 8%-nak volt ilyen eszköz otthon, ez az arány 40%-ra nőtt 2013-ra.)
Az idő pedig amit ezeken az eszközökön (okostelefon, tablet) töltenek a gyerekek szintén nagyot nőtt 2 év alatt, a korábbi átlagosan napi 5 percről 15 percre.
Bár a képernyős eszközök között még mindig a TV dominál, a tévénézéssel töltött idő egyre csökken és előtérbe kerülnek a minden lehetőséget egyben (all-in-one) biztosító eszközök.
A szakemberek szerint, lehet ezeknek az új eszközöknek jótékony/fejlesztő/tanító hatása, de nagyon fontos, az ezeken eltöltött idő szabályozása és a tartalmak okos megválasztása, ami természetesen a szülők feladata. Félő azonban, hogy ezek az eszközök sokkal inkább azért kerülnek a kicsik kezébe, hogy "maradjanak csöndben" miközben szüleik valami mással vannak elfoglalva: "Tessék itt van, játsszál egy kicsit!"
A Common Sense Media megkérdezett szakembere is azt mondja, ezek az új eszközök azonban bizonyosan nem pótolhatják a korábban jól bevált építőkockát, a kirakós játékokat, vagy a mesét amit a szülő egy igazi könyvből olvas fel gyermekének.



A szakember azt mondja, "A digitális világ itt van a nyakunkon, ez már az igazi digitális forradalom. Mindannyiunknak nagyon komolyan kell venni..."



















Forrás: Huffington Post, One-Third Of Children Under 2 Have Used Smartphones, Study Says
             Common Sense Media,  Zero to Eight: Children’s Media Use in America 2013, Research



A múlt hétvégén én is tanúja voltam egy esetnek amit azóta is nehezen tudok kiverni a fejemből. Dugóban araszoltunk (én a jobb oldalon ültem) így volt időm nézelődni, bár mindösszesen 20 percet töltöttünk az álldogálással. A mellettünk levő autóban egy fiatal család ült: papa volánnál, mama mellette és két kisebb gyerek hátul. A nagyobbik 3-4 éves forma, a pici olyan 8 hónapos lehetett és a gyerekülésben nézelődött jobbra balra. Nézem, hogy anyuka a telefonjával van elfoglalva (ami persze nem ritka jelenség), aztán egyszer csak hátra fordul és a pici 8 hónapos forma gyerek kezébe adja az okostelefont... :-(

2013. október 23., szerda

A babáknak nem kell sem képernyő, sem App

Olvasom a Steiner-Adair könyet. Lassan haladok vele. Mondjuk nem egy kalandregény, az biztos. Bár így is nagyon izgalmas és nagyon élvezem! Jól ír ez a nő, tele van rengeteg hasznos információval és olyan "aha-élményekkel", amelyek itt vannak az orrom előtt, naponta tapasztalom, de így kimondva-, megfogalmazva egészen fejbevágó. 
Számomra - és kicsit talán erősen fogalmazok, de - ijesztő amiket ebben a könyvben olvasok a TV-n-, DVD-n-, videójátékon-, okostelefonon- és táblagépen "szocializálódott" gyerekekről, miközben azt gondolom - remélem(?) - ez a helyzet nálunk (még) nem ennyire "súlyos", mint itt az Új Világban. Úgy látom, hogy szülőként iszonyatosan "észnél kell lenni", nagyon tudatosan kell döntéseket hoznunk és mindemellett "fegyelmezettnek" kell lennünk. Tudni kell jó döntéseket hozni, hogy mit engedünk és hogyan, és mivel a szülői példa ebben az esetben is talán a legfontosabb, nagyon oda kell figyelni, hogy mi hogyan viselkedünk-, milyen példát mutatunk a gyerekeinknek: mennyit vagyunk gép előtt, az okostelefonon...  Szóval jól kellene csinálnunk... a baj csak az, hogy nagyon nehéz eldönteni, hogy mi is lenne a jó. 
A könyvre visszatérve. Egyenlőre csak a csecsemőkről-, illetve a kisgyermekekről szóló részt olvastam el. Ahogy korábban a cikkben Steiner-Adair elmondta, ennek a korosztálynak nincs szüksége semmilyen képernyőre/app-ra. Sőt, a legjobb az lenne - az Amerikai Gyermekorvosok Szövetségének ajánlása szerint is - ha ez a korosztály egyáltalán nem látna semmilyen képernyőt születéstől két éves korig. Ahogy olvasom, erre nagy volt a felháborodás a szülők körében, mondván, ez lehetetlen a mai világban... így aztán legalább arról próbálják meggyőzni a szülőket, hogy a lehető legkevesebbet ültessék TV elé a babákat, a kicsiket és "lehetőleg" ne adjanak a kezükbe sem okostelefont, sem táblagépet. Puff! Én nem tudom erről hány szülő tud?
Ide belinkelek egy példát... mármint - szerintem legalábbis - egy "elrettentő" példát, ami egyébként talán első ránézésre nem is az. Az én gyerekeim "megúszták" a tablet/iPad korszakot, mert hogy "túl régen" születtek ahhoz, hogy ilyen kísértésnek ki lettünk volna téve, de ami engem illet, nekem nem jó érzés látni ezt az - egyébként nagyon aranyos és bizonyosan nagyon okos kisfiút - ahogy ezen a táblagépen "mutatványozik". Nem tudom ki hogy van vele, nekem a gyomrom egyben van tőle... valahogy annyira természetellenes... főleg, ha elképzelem, mennyi időt kellett rajta legyen a gépen, hogy ne csak úgy találomra nyomkodja, hanem konkrét "feladatokat" végezzen el, ahogy kéri tőle az édesapja (gondolom legalábbis, hogy ő videózza a gyereket). 
Photo: www.egotvonline.com 

A könyvben több helyen olvastam, hogy a szakemberek sok tekintetben nagyon bizonytalanok, hogy pontosan milyen hatással van a csecsemők idegrendszeri- és lelki fejlődésére a technológia. Nem csak magának az eszköznek a használata miatt, hanem például nem tudni hogyan hat a babára, amikor az édesanya (példák alapján) a közösen töltött időben "előnyben részesíti" az okostelefont és például megnézi az e-mailjeit, hosszasan telefonál, vagy a Facebook-ot nézi. Ezek mind olyan tevékenységek, amelyek teljesen elvonják a figyelmünket a környezetünkről, miközben általában meredten nézzük a képernyőt. Apróságnak tűnnek, de például egy kisbaba számára szorongást keltő hatása lehet, ha ilyen arccal látja az édesanyját. Közben pedig, ha jól belegondolunk csak néhány éve vannak ilyen erősen jelen a hétköznapjainkban ezek az eszközök. Így tehát érthető a szakemberek bizonytalansága.  Az óvatosság tehát nagyon ajánlott, a józan ész is ezt diktálja. De persze nagyon nehéz.


Holnap egy iskolai tájékoztató lesz "cyberbully", vagyis "interneten keresztül-, főleg közösségi oldalakon zajló zaklatás" témakörben. Sajnos az elmúlt hetekben is lehetett több ilyen - 12-14 évesek által elkövetett - öngyilkosságról hallani, ami összefüggésben áll ezzel. Szeretnék elmenni, remélem sikerül. Ha igen, majd beszámolok róla.

2013. október 18., péntek

Ma a lányoké volt a szó... a téma megint a Facebook

Ez a mai fél óra is nagyon érdekes és szórakoztató volt! A múlt pénteken a fiúk által megkezdett Facebook témát, ma a lányok folytatták. Aki szeretné megtudni kit hívnak "pávának", vagy "netceleb"-nek és egyébként is kíváncsi arra hogyan gondolkoznak a kamaszlányok a Facebook-ról, a fiúkról akik fent vannak a közösségi oldalon - és persze mindenki fent van - annak ajánlom a mai műsort is meghallgatásra: "Vendég a háznál"  mr1.hu, Kossuth Rádió. Katt 11.33-ra.   :-)

2013. október 17., csütörtök

Kamasz fiúk a Facebook-ról a rádióban. Ezt meg kell hallgatni!

Elkövettem azt a "hibát", hogy a mai edzés közben nem zenét, hanem rádiót kezdtem hallgatni. :-) Egyik kedvenc műsoromra kerestem rá: "Vendég a háznál", mr1 Kossuth Rádió. Először Böjte Csaba szerzetesről és a dévai gyerekotthonról szóló műsort hallgattam (október 17-i műsor), ami igazán lélekemelő és megható volt. Nem kifejezetten "cyber téma", de ezt is csak ajánlani tudom, a szülői szeretetről, annak fontosságáról nagyon szép gondolatok vannak benne. Aztán miután ennek vége lett rákerestem a pénteki adásra, amiben kamaszok szoktak beszélgetni. Ezt nagyon szeretem. Így találtam meg a címben emlegetett témát, amiben a pénteki műsor állandó szereplői közül csak a fiúk voltak a stúdióban és a Facebook-olással kapcsolatos tapasztalataikról és véleményükről beszéltek (11.33-ra kell kattintani). Hihetetlen klassz! Ajánlom mindenkinek! Annak is aki fent van a Fészen és annak is, aki nem! A - lányokkal kapcsolatos meglátásaikról szóló - második részen időnként hangosan nevettem! Hihetetlen jó meglátásaik vannak, okosak, jó fejek! Ezt a részt különösen érdemes meghallgatni a kamaszlányoknak is (szerintem). Mindenesetre, ha hazajön a nagy fiam megmutatom neki - ő is nagyon szereti ezt a műsort - biztos vagyok benne, hogy hatalmasakat fogunk nevetni és megint egy jót beszélgetünk majd!


A srácok persze jól szórakoznak...

Az iskolai iPad használat - úgy veszem észre - nem csak számomra "izgalmas" téma. Néhány éve itt élő - egyébként német - barátnőmet, szintén erősen foglalkoztatja a dolog. Mivel a kislánya még csak 6 éves, néhány hete még nem is gondolt rá, hogy ez a téma őt is érinteni fogja. Legalábbis azt semmiképpen nem gondolta, hogy ilyen hamar... Nagyon érdekes látni, hogy ki hogyan kezeli ezt a kérdést. Első körben ő azt a problémát vetette fel, hogy nem is érti miért lenne szükséges egy ennyi idős gyereknek egy közel 100.000 forintos eszközre az iskolában/a tanuláshoz. Aztán, felmerült benne és férjében az - az egyébként teljesen jogos - dilemma, hogy rendben van, hogy nem vesznek a gyereknek külön egy ilyen drága holmit, de akkor meg oda kellene adják (legalább néha, mert hogy az iskola folyamatosan kéri) a saját táblagépüket, vagy okostelefonjukat, hogy a gyerkőc "tanulhasson rajta" a suliban. Közben pedig az iskola (természetesen) semmilyen felelősséget nem vállal sem azért, hogy az a bizonyos táblagép épségben hazaér a nap végén, sem pedig azért, hogy esetleg valaki más is hozzáfér és adatokat szerez a szülők táblagépéről/okostelefonjáról. Az általa felvetett aggodalmak (is) teljesen jogosak szerintem. Az iskolának jelezte, hogy szeretne többet tudni erről a projektről. Remélhetőleg hamarosan valamiféle választ is kap a kérdéseire.
Photo: www.nbclosangeles.com
Közben Kaliforniából - szintén ehhez a témához kapcsolódóan - érdekes hír látott napvilágot kb. 2-3 hete. Az egyik Los Angeles-hez tartozó iskolakörzetben 1 milliárd dollárt (nem tévedés!) költöttek arra, hogy minden tanulónak adjanak egy-egy iPad-et, amit a gyerekek/diákok haza is vihetnek. Az iPad-ek az iskola tulajdonát képezik és csak a tanuláshoz engedélyezett használni őket. Azonban a kiosztást követően - az egyik középiskolában - egy hét múlva már 300 diák tudott játszani és közösségi oldalakat látogatni az iskolai eszközön; mivel az egyik tanuló sikeresen feltörte a védelmét a táblagépnek, aztán pedig 5 dollárért eladta a többi gyereknek a "know-how"-t. Hah! A helyzetet úgy kezelték nagy hirtelen, hogy megtiltották a táblagépek hazavitelét - legalábbis addig - amíg a szakemberek kitalálják, milyen védelemmel lehetne hatékonyabban biztosítani, hogy a fentihez hasonló eset ne történhessen meg újra. Az interjúban megkérdezett anyuka és a riporterek egyaránt nem tűnnek túl bizakodónak... nevetve, de mindannyian egyetértettek abban, hogy a gyerekek annyira jók ebben a tech témában, hogy nem sok esély van rá, hogy lehet olyan megoldást találni, amit előbb vagy utóbb nem tud feltörni majd valaki.
Ezen a linken meg lehet nézni az erről szóló rövid cikket és a riportot.


Úgy tűnik a technológia nagyon-nagyon hamar bent lesz az iskolákban. Hát, érdekes lesz minden esetre!

2013. október 15., kedd

Egy cikk: hogyan hat a gyermekek agyának fejlődésére a média?


Rohan az idő...  már nagyon régen írtam utoljára. 
A cikket - amit most szeretnék megosztani - egy kedves barátnőm küldte el nekem, ismerve a téma iránti "felfokozott érdeklődésemet". Mondanom sem kell nagyon megörültem neki és bár az interjú tavaly novemberben jelent meg, talán van aki még nem olvasta, ezért gondoltam megosztom itt a blogon is.  Az interjúban Gerald Hüther neurobiológus professzor beszél arról, hogy a kutatások szerint milyen hatással van a gyermekek agyának fejlődésére a képernyő (legyen az TV, számítógép, stb.). Szerintem érdemes elolvasni.

2013. október 4., péntek

Az "iPad" helyzet fokozódik nálunk, vagyis a suliban

Említettem korábban, hogy a kisebb gyerekeim (általános) iskolájában az osztályokba iPad került. 3-3 darab. Lassan-lassan kiderül, hogy ezeket minden nap használják a gyerekek az órákon és emiatt folyamatosan kapom a jelzést az iskolából (természetesen a többi szülővel együtt), hogy ha lehetséges küldjük be a gyerekekkel az itthoni iPad-t, vagy valamilyen tabletet, okostelefont mert ezek nagyban segítik az órák megtartását... és kérik azt is, hogy töltsük le a megadott App-ket.

Photo: www.thedailybeast.com, "apple-announces-partnerships-to-publish-textbooks-on-the-ipad"

Mivel ez a dolog sokkal komolyabb mint amit én először gondoltam róla... vagyis, sokkal többet használják, nem is elég a 3 iPad, stb. Gondoltam megnézem már, hogy mi ez az egész?  Ez valami (teszt) program, vagy mi? Ki szervezi? Ki találja ki? Ki csinálja?  Milyen értékelés lesz és mikor? Na persze annak nagyon örültem volna, ha - mondjuk, mint szülőt - tájékoztatnak, vagy esetleg meg is kérdeznek, hogy szeretném-e ezt az egészet...
Eddig nem sok infót találtam... :-( de egy videót ideteszek ami tavasszal készült az egyik iskolában, ahol 2,5 hónapja(!) csinálták a programot, amikor a videó elkészült...
Paul Elementary iSchool, video

A jövő iskolája? Tulajdonképpen az én gyerekeimnek - lassan - inkább a jelen...