És akkor jöjjön végre a közösségi oldal téma...
Amit a címben írtam, szó szerint az hangzott el kiskamasz fiam szájából, amikor kb. egy évvel ezelőtt - hazaérve a suliból - ránézett a laptopom képernyőjére és a FB-t találta kinyitva. Teljesen megdöbbentett amit mondott és főleg, ahogy mondta... Váratlan helyzet volt számomra, de egyben jó alkalom a beszélgetésre! Mondtam neki, hogy egy ideje fent vagyok a FB-on, és persze tudom, hogy nem mindegy mit tesz ki az ember. Ami viszont engem nagyon érdekelt, hogy ő honnan tud ilyeneket?! Mivel a gyerekeim még ma sincsenek 13 évesek, a FB egyenlőre csak valami elvont dolog számukra. Tényleg az. Azóta persze sokat beszélgetünk róla és ha éppen úgy adódik, meg is mutatom nekik milyen "érdekességek" vannak az idővonalamon. Tehát a téma nem tabu nálunk, de ők még nem használhatják és ami a meglepő: NEM IS AKARJÁK HASZNÁLNI!
Aztán persze kiderült, mitől ilyen jól tájékozott a gyerekem. AZ ISKOLÁBAN TANULT RÓLA! Upsz! Na ez volt a következő nagy meglepetés! Elmesélte, hogy van egy tanár (Mrs.Counselor) a suliban, akivel hetente egyszer van órájuk és akivel általában olyan témákkal foglalkoznak, hogy hogyan kell viselkedni egymással az iskolában... például sokszor téma ezen a "bully"-zás, vagyis amikor gyerekek bántják, megfélemlítik egy iskolatársukat. Ezeken az órákon beszélnek arról, hogyan lehet ezt felismerni, hogyan kell "kezelni" ha ilyet tapasztalnak és kihez forduljanak segítségért. Ilyen órák keretében volt téma a Facebook, és általában a közösségi oldalak használata, az internet, az internet biztonság és a személyes adataik védelme.
Azt kell mondjam, nem vagyok feltétel nélküli nagy rajongója az amerikai oktatási rendszernek, de sok dolog van ami nagyon tetszik... talán nem annyira meglepő módon, ez például az egyik! "Mrs. Counselor"-nak hála, egyenlőre fel sem merül a gyerekeimben, hogy 13 éves koruk előtt regisztrálják magukat valamelyik közösségi oldalon. Sőt, ma még inkább tartanak ettől... én pedig azt gondolom, erre az esetre is igaz a jó öreg közmondás: "jobb félni, mint megijedni". Persze biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb eljön a pillanat amikor majd úgy érzik, hogy nem élet az élet közösségi oldalak (vagy inkább virtuális lét?) nélkül - ami teljesen érthető - de egészen biztos vagyok abban, hogy amikor ezt a döntést meghozzák, nagyon óvatosak lesznek, hogy milyen adatokat, képeket, stb. tesznek fel magukról és főleg, hogy kik lesznek a "barátaik" ezeken az oldalakon. Addig pedig - remélem - sok alkalmunk lesz még beszélgetésekre ezzel a témával kapcsolatban.
Barátoktól-, ismerősöktől tudom, hogy otthon az iskolákban egyenlőre nem nagyon téma a közösségi oldalak használata, vagy inkább helyesebb ha azt mondom, téma, de nem ebben a formában... :-S Ezért arra gondoltam talán hasznos lehet, ha ezen a fórumon - mi szülők, esetleg tanárok :-) - "beszélgetünk" erről. Így a következő néhány bejegyzésben azt tervezem, hogy ezzel kapcsolatos hasznos, vagy esetleg érdekes információkat teszek fel. Persze a kamaszok egyértelműen előttünk járnak ebben, nehéz is lenne annyi tapasztalatot szerezni mint amennyit ők tudnak a napi (sokszor) 12 órás online életük során... de azt gondolom szülőként nem lehet ezt feladni, muszáj a lehető legnaprakészebbnek lenni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése